EZ-Rounded
doctor

Koltuk Altı – Avuç İçi – Ayak Altı Terleme Botoksu

Bazı kişilerde ısı artışı, efor ve strese bağlı olarak genel ya da bölgesel aşırı terlemeler olmaktadır. Aşırı terleme (hiperhidrozis) kişinin bireysel performansını ve sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir.
Aşırı terleme hastaların psikolojilerini, sosyal ilişkilerini ve iş hayatlarını olumsuz yönde etkileyen önemli bir dermatolojik problemdir.
Koltuk altı, avuç içi ve ayak terlemesi en sık görülen alanlardır. Koltuk altı aşırı terleyen kişilerin %25 inde avuç içi-ayak altında da aşırı terleme eşlik edebilir. Aşırı terlemenin nedeni kesin bilinmemekle birlikte yaklaşık yarısında genetik yatkınlık mevcuttur.
Aşırı terleme atakları çoğunlukla hasta tarafından kontrol edilemez ve egzersiz, stres ve sıcak ortamlarda daha da belirgin olmaktadır.
Genellikle çocukluk yaşlarında veya ergenlikte başlar 20-25 yaşlarda en üst düzeye ulaşır 40 yaşından sonra azalma eğilimi gösterir.

Avuç içi- ayak altı terlemeleri yalnız emosyonel uyaranlara artış gösterirken, koltuk altı terlemesi ısı ve emosyonel uyarılarla artış gösterir. İkincil nedene bağlı aşırı terleme; bazı hastalıklar veya hormonal dengesizlikler olabileceği anlamına gelebilir. Hipertiroidi (tiroid bezinin aşırı çalışması), gebelik, diyabet, menopoz ve enfeksiyonların tümü ter bezlerinin aşırı aktif hale gelmesine neden olabilir. Kullandığınız ilaçlar veya takviyelerde neden olabilir. Aşırı terleme el ve ayaklarda soğumaya neden olur ve bu da sempatik refleksi uyararak yeniden terlemeye neden olur. Terlemenin getirdiği stres de olayı bir kısır döngü haline getirebilir. Bu yüzden sınavlarda avuç içi terlemesi hem sınavın stresinden hem de terlemenin artış olmasının getirdiği stres ile daha da çok artar. El terlemesi çalışılan kağıtları ıslatabilirler ve hastalar el sıkmaktan kaçınırlar. Aynı zamanda el terlemesi elin kavrama yeteneğini de azaltır. Aşırı terleme el ve ayağın nemli olmasına, ayakta neme bağlı mantar enfeksiyonlarına, koku gelişmesine neden olur. Koltuk altı aşırı terleme giysilerin ıslanması ve renk değişimi, kötü ter kokusu ile birleştiğinde sosyal çekingenliğe, yaşam kalitesinde düşmeye neden olabilmektedir.   Bu nedenle hastalar hiçbir ortama girmek istemezler ve konsantrasyonlarını toplamada zorluk yaşarlar. Koltuk altı terlemesi elbiselerde bıraktığı lekeler ile elbise seçimlerini de etkilemektedir.   Koltuk altınınız çok terliyorsa, avuç içiniz çok terliyorsa, ayaklarınız çok terliyorsa, başınız çok terliyorsa, enseniz çok terliyorsa tedavisi botoks ile mümkündür. Botoks uygulaması aşırı terleme için FDA onaylıdır.

Botoks uygulaması sonrasında ortalama 3. Günden sonra terlemenizde azalmanız başlar, 10.-15. Günde etkinlik tam olarak oluşur ve bu zaman aralığında gerekirse kontrolle ek dozlar uygulanır. Etkinlik 6 ay kadar devam edebilir bazı hastalarda 9-12 aya kadar uzayabilir. Terleme geriye döndüğünde tekrar uygulama yapılabilir. Etkinlik kişiden kişiye göre değişmekle birlikte %70-90 oranında terlemede azalma gözlenir.

Vücudumuzda boşaltım sistemi bir bütündür. Terleme ile atılmayan toksinler farklı boşaltım yoluyla vücuttan uzaklaştırılır.

Özellikle avuç içi botoksundan sonra birkaç gün belki 1 haftaya kadar uzayabilen el kaslarını kullanmakta minimal zorluk yaşanabilir. (örn: kalem tutmakta zorlanma gibi) Bu durum geçicidir 1 hafta içinde düzelir.