Doç. Dr. Ebru Karagün – Cildimizin Kalitesini Nasıl Koruruz? - Ez Derm
blog img

Cildimizin Kalitesini Nasıl Koruruz?

Cildiniz, hayatınızın hikayelerini ortaya çıkaran vücudunuzun penceresidir. Ergenlik yıllarındaki sivilcelerden, hamileliğin parlak ışıltısına ve yaşlanmadaki güneş lekelerine kadar hem yaşınız hem de sağlığınız cildinize yansır. Birçok faktör cildinizi etkiler. Genetik, yaşın kronolojik olarak ilerlemesi, hormonlar ve diyabet gibi durumlar cildi etkileyen iç faktörlerdir. Korunmasız güneşe maruz kalma, sağlıksız beslenme, stres, uyku eksikliği, yetersiz egzersiz, az su tüketimi, sigara ve alkol dışsal faktörler olarak cildi yaşlandırır.

1. Sağlıklı beslenin

Ne yediğiniz, cildinize sürdüğünüz ürünler kadar önemlidir. Diyetiniz cilt sağlığınızı içten dışa doğru iyileştirebilir, bu nedenle sağlıklı bir cilt, sağlıklı beslenmeyle başlar. Antioksidan içeriği yüksek, trans yağ ve rafine şeker içermeyen bir diyetinizin olması gerekiyor. Ne kadar şeker içeriği yüksek karbonhidrat ağırlıklı bir beslenmeniz olursa cildinizdeki kolajenin yapısını o kadar çok bozarsınız.

2. Stresi kontrol altında tutun

Önemli bir olaydan hemen önce yüzünüzde sivilce belirdiğini hiç fark ettiniz mi? Yapılan çalışmalarda stres seviyeleri ve cilt sorunları arasında ilişki olduğu cildin yaşlanma sürecini artırdığı tespit edilmiştir.

3. Cildinizi nemlendirin

4. Güneş Koruyucu Kullanımı

Sizin yapabilecekleriniz arasında en önemlisi düzenli güneş koruyucu kullanmak. Cildimizin yaşlanması sürecinde kontrol altında tutabileceğimiz faktörler kadar kontrol altında tutamayacağımız faktörler de mevcuttur. Bunlar; genetik, kronolojik olarak yaşınızın ilerlemesidir. Cildinizin kalitesini korumak, daha ışıltılı daha parlak, daha ince çizgilerden arınmış, renk tonu eşitsizliği olmayan, daha sıkı daha elastikiyeti fazla cilt için kozmetik uygulamalarında yapılması gerekir.

5: Mineral aşı

Seyreltilmiş yani dilüe edilmiş kalsiyum hidroksiapatit içeren bir uygulamadır, sıvı yüz germe olarak da adlandırılır. Cildi uyarıcı etkileri 9 ay-1 yıla kadar devam eder. Cildin parlaklığını, sıkılığını, ince çizgilerini azaltarak lifting etkisi sağlar.

6: Gençlik aşıları

İçeriğinde cilt altına yayılabilen yoğun içerikli hyalüronik asit, mineral, vitamin, aminoasit, biyo uyarıcı etkinliği ile cildin yenilenme ve onarılma sürecini hızlandırır, nemini sağlar, ince çizgileri azaltır.

7: Somon DNA:

Somon balığının DNA’sından elde edilen son derece doğal olan bir ürünün, cildi uyarıcı ve onarıcı etkinliği yüksektir.

8: Cihaz İşlemleri ( Scarlet X )

Cildin yenilenmesi, gençleştirilmesi amacıyla son yıllarda Scarlet X teknolojisi kullanılmaya başlanmıştır. Scarlet X, ABD Silikon Vadisi’nde geliştirilen son teknoloji üst segment bir radyofrekans uygulamasıdır. Cildin bir bütün olarak gençleştirilmesinde, ince kırışıklıkların giderilmesinde, cilt lekeleri ve kızarıklığının tedavi edilmesinde, cilt tonunun aydınlatılmasında, gözeneklerin sıkılaştırılmasında, akne izlerinin iyileştirilmesinde, deri çatlaklarının (stria) tedavisinde güvenlik ve etkinlik açısından klinik olarak kanıtlanmış FDA onaylı bir cihazdır.

Yaşlanmayı durduramayız ama azaltabiliriz. Beş yıllık sürecimizi 15 yıla yayabiliriz. Daha yaşımızın iyisi, daha sağlıklı, parlak, ince çizgileri az, gerginliği ve elastikiyeti fazla bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenleri sizlere aktardım. Her insan hak ettiği yaştadır (Coco Chanel) ve hayat her zaman yakaladığımız yerden başlar.

Bir kadın hak ettiği yaştadır.

- Coco Chanel

En Çok Okunanlar

  • Güneş Yanığı
    Güneş yanığı, dokunulduğunda sıcak hissedilen ağrılı bir cilttir...
  • Cildiniz İçin En İyi 7 Antidoksan
    Antioksidanlar, hücrelerin yaşlanmasına neden olan oksidatif stresi tersine çevirerek veya önleyerek çalışırlar...
  • Erkek Tipi Saç Dökülmesi
    Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Genetik olarak yatkın kişilerde hormonların etkisiyle kıl follikülünün incelmesidir...

Sosyal Medya