EZ-Rounded
doctor

Glutatyon Tedavisi

Glutatyon güçlü bir antioksidandır, oksidatif maddelerin süpürücüsü, detoksifiye edici madde olarak işlev görür. En önemli antioksidanlardan olan glutatyonu vücutta üretimi mevcuttur fakat diyette glutatyon öncülerinin yetersiz alınımı-kötü beslenme, hava kirliliği, stres, sigara, alkol, yetersiz uyku, enfeksiyonlar durumlarında vücutta seviyesi düşer. En önemlisi yaş alma sürecinde üretimin azalmasında vücut düzeylerinin azalmasında önemlidir. 20 yaşından sonra yapımı azalmaya başlar ve 40 yaş üzerinde yetersizlik hissedilir hale gelebilir. Özellikle geceleri mavi ışığa maruz kalmak (bilgisayar-tablet-cep telefonu kullanımı) melatonin seviyesini düşürür. Melatonin seviyesi glutatyon sentezi için önemlidir. Stresli yaşam tarzı, aşırı kaygı, depresyon glutatyon düzeyini düşürür. Glutatyon vücutta dolaşır ve serbest radikalleri bünyesinde toplar. Daha fazla serbest radikal alamayacak duruma geldiği zaman ise karaciğere gider ve burada yenilenir. Hücrelerde total glutatyonun, %95’i oksitlenmemiş glutatyon, kalan %5’lik kısmı ise okside glutatyon şeklinde bulunur. Dokularda ve hücrelerde glutayon içeriğini düşüren üç önemli faktör bulunmaktadır.

1- Glutatyon kullanımının artması,
2- Sınırlı glutatyon sentezi,
3- Okside glutatyonun hücre içinde okside olmayan glutatyona dönüşümünü azaltılmasıdır

Vücutta bulunan aktif glutatyon miktarı yüzde 90 altına düştüğünde serbest radikaller vücuda zarar vermeye başlamaktadır. Toksin maddeler birikmeye devam ettikçe vücuttaki glutatyon miktarlarında da daha fazla azalmalar meydana gelir. Vücutta bulunan glutatyon miktarı yüzde 70’in altına düştüğü zaman bağışıklık sisteminde ciddi problemler ortaya çıkmaya başlar. Bu tür sebeplerden dolayı da glutatyonun dışarıdan takviye şeklinde alınması gereklidir.

Glutatyon eksikliğinde; kronik bir yogunluk, sağlıksız ve cansız bir cilt görünümü, kas ve eklemlerde güç kaybı ve en önemlisi bağışıklık sisteminde yavaşlamalar görünebilir.

Glutatyon seviyesini artırmanın ve vücutta aktif kullanılmasını sağlamanın etkili bir yolu damardan glutatyon almaktır. Glutatyonun ağızdan alınması, midede direkt çözünüp kaybolacağından hücrelere geçmez ve vücutta istenilen etkiyi göstermez. Bu yüzden eğer glutatyon ihtiyacı varsa bunun damardan verilmesi gerekir.

Vücuda alınan glutatyonun aktif şekilde kullanılmaya başlanmasının en etkili yolu damar ile vücuda alınmasıdır. Uygulama 15 dakika ile 20 dakika sürmektedir. Glutatyon tedavi seansı kişiye özel olarak değerlendirilmektedir. Glutatyon kürü haftada 1 veya 2 gün olmak üzere 6-10 seans süren bir glutatyon takviyesi yapılır. Glutatyon tedavisini tek başına glutatyon şeklinde uygulanabilceği gibi eğer C vitamini, Alfalipoik asit, B vitaminleri, minerallerle birlikte verilirse etkinliği artar. Tedaviye dönüşümlü olarak ozon tedavisinin eklenmesi sinerjik etkiler oluşturur.

Glutatyonun damar yolu ile alınması sayesinde direkt bir şekilde kana karışmaktadır. Bu şekilde vücutta bulunan serbest radikaller ile hızlı bir şekilde savaşmaya başlayacaktır, böylelikle vücut hücreleri koruması da sağlanmış olur.

Uygulama sonrasında kişi normal günlük yaşamına direkt devam edebilir.

Glutatyon kürü yılda 1 veya 2 kez olmak üzere tekrarlanabilir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Vücudu zararlı serbest radikallerden korur ve vücudun savunma mekanizmasına büyük oranda destek sağlar. Yaşlanma etkilerinin geciktirici etkisi vardır.
 • Cildin lekelerini önler ve cildin daha sağlıklı daha parlak olmasını sağlar. Cildin rejunavasyonunu (yenilenmesini) hızını artırır.
 • Kas performansının artmasını sağlar.
 • Eklem ve kaslarda oluşan ağrıların etkilerini azaltır.
 • Tip 2 diyabet ve insülin direncinin oluşturabileceği zararlı etkileri azaltır.
 • Karaciğer yağlanmasında tedaviyi kolaylaştırır.
 • Sigara ve alkole bağlı oluşan oksidatif stresi azaltır.
 • Zihinsel odaklanmayı sağlar, uyku kalitesini artırır.
 • Alzheimer hastalığının tedavisinde aktif rol oynayarak, hastalığın yarattığı etkileri daha minimize etmeye yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemimizin bir parçası olarak vücutta biriken toksik çöpleri temizleyen antioksidan bir madde olan glutatyon üç amino asitten (glutamin, sistein ve glisin) oluşur. Sarımsak, soğan, lahana, karnabahar, domates, brokoli gibi kükürtten zengin besinlerin ve peynir altı suyu (peynir üretiminde kovaların dibinde biriken, arta kalan sudur) tüketilmesi vücutta glutatyon sentezi için önemlidir. Özellikle tarım ilaçları ile GDO’lu besinler sebebiyle vücudumuzun ihtiyacı olan miktarda Glutatyonu düzgün bir şekilde besinlerden maalesef temin edemiyoruz.

  Tedavi fiyatları kaç seans uygulanacağı ya da kaç doz alınacağı gibi etkenler sebebi ile değişkenlik gösterir. Bu sebeple fiyat için öncelikle uzmana muayene olmalı ve bir plan çıkararak bu plan dahilinde tedaviye başlamanız gerekmektedir.

  Tüm dünya üzerinde aktif olarak kullanılan ve serbest radikallerin vücutta oluşturdukları zararları en aza indirmek ve yahut oluşabilecek hastalıkların etkilerini azaltmak için kullanılan glutatyon tedavisinin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Vücutta sentezi mevcut olan bir bileşen olduğu için ve tedavinin de bu bileşenin yoğunluğu arttırma üzerine olduğu için herhangi bir yan etki gözlenmemektedir.

  Gebeler, emziren anneler ve çocuklar üzerinde yapılmış yeterli çalışma bulunmadığı için uygulanmamaktadır.

  Aktif kemoterapi ve radyoterapi tedavi alınan dönemlerde glutatyon tedavisi önerilmemektedir. Fakat hastanın tedavisi bittikten sonra vücudun kendini daha hızlı toparlayabilmesi adına glutatyon takviyesi uygulanabilinir.