EZ-Rounded
doctor

Gençlik Aşısı Nedir?

Gençlik aşısı, yaş almayla birlikte ciltte meydana gelen sarkıklıkları, kırışıklığa neden olan ince çizgileri, lekelenmeleri, nem yetersizliği ve solgun cilt rengini ortadan kaldıran mezoterapi işlemidir. Yaş alma sürecinde cildimizdeki kollajen-elastin liflerinin %2.5’unu her yıl kaybederiz ve 30’lu yaşlarımızda inci çizgilerimiz-kırışıklıklarımız- sarkmalarımız ve donuk cildimiz oluşmaya başlar. Son yıllarda  anti aging etkisi olan uygulamalar sayesinde deri altındaki kolajen-elastin ve hyalüronik asit üretimi arttırılarak yaş alma belirtileri minimuma indirgenir. Kırışıklıkları, sarkmaları ve soluk görünen cilt rengi sorunlarını gideren gençlik aşıları günümüzde tüm cilt tiplerine uygulanma imkanı sağlamaktadır.

 

Gençlik Aşıların İçeriğinde Neler Vardır:

Somon DNA:  Somon balığının kan ve spermlerinden elde edilen gençlik iksiri, hücrelerin yenilenmesine, cilt temelindeki sorunların giderilmesine yardımcı olur. Böylece anti aging etkisiyle yaş almaya bağlı olarak cildin kaybettiği nemi ve kollajen-elastin liflerinin yeniden kazanılmasını destekler.

Hyalüronik Asit: Yaşın ilerlemesi ve çevresel faktörler nedeniyle ciltte oluşan kırışıkları ve kaybettiği nemi yeniden kazandırır. 

Kolajen Aşıları:  Kırışıkların açılması ve derinin doğal bir şekilde doldurulma ve sıkışmasında etkin rol oynar.

Vitaminler-Mineraller ve Aminoasitler: Kolajen-elastin liflerinin üretimi için gerekli olan yapı taşlarıdır, antioksidan etkilidirler ve böylece deriyi yapılandırmaya yardımcı olarak yaşlanma sürecini geciktirmede etkin rol oynarlar.

%5 Mannitol: Bilinen oldukça güçlü antioksidandır, cildin nem kapasitesini ve cildin parlaklığını artırır.

Niasinamid: Antioksidan etkilidir, cildin nemini dengeler ve en önemlisi lekeyi azaltmada etkilidir.

Büyüme Faktörleri:  Cildi uyarıcı ve yapılandırıcı etkinlikleri belirgindir. Hexapeptide-8 büyüme faktörlerinden en önemlisidir. 

Pentapeptide-18 ve DMAE: Kas tonusu üzerinde etkileri mevcuttur. İnce çizgileri azaltarak, sıkılaşma ve sarkmaları azaltmada etkilidr.

Bu içeriklerin farklı kombinasyonlarını içeren gençlik aşıları mevcuttur. Cildiniz değerlendirildikten sonra hangi gençlik aşısının sizin için olduğu belirlenecektir.

Her yaştan bireylere uygulanabilen gençlik aşısında genellikle 30’lu yaşlardan itibaren kullanılır

Gençlik aşıları; yüz bölgesi, boyun-dekolte bölgesi, el, saç bölgesinde uygulanabilen işlemdir.

Yüzde oluşan tüm kırışıklık belirtilerinde ve sarkıklığın olduğu durumlarda,

Boyun kırışıklıkları var ise,

Dekolte bölgesindeki lekelenmeler ve kırışıklıklarda, 

El üzerindeki lekelenmelerde- kırışıklıklarda-hacim kaybında

Cilt renginin solgun ve cansız olduğu durumlarda,

Ayrıca; sigara içen, stresli yaşamı olan , yetersiz uyuyan, düzensiz beslenen ( rafine şeker-trans yağ içeren bir beslenme şekli olan) veya güneş koruyucuyu yeterli şekilde kullanmayan kişilerde cildi korumak amacıyla.

Cildiniz incelenerek  hangi seçeneklerin sizin için uygun olduğuna karar verilecektir.

İşlem öncesinde uygulanacak alana lokal anestezik krem uygulanır sonrasında uygulanacak alan temizlendikten sonra işleme başlanır. Gençlik aşısı iğne yardımıyla cildinizin altına uygulanır.

İşlem sonrasında gün içinde rutinizi bozmadan devam edebilirsiniz.

Gençlik aşısı her mevsim uygulama yapılabilir.

Gençlik aşıları 2-3 hafta aralıklarla 3-4 seans yapılmalıdır.

İşlemin hemen ardından işlem yapılan bölgede hafif kızarıklık ve hafif morarmalar meydana gelebilir. Kızarıklık gün içerisinde işlem sonrasında kendiliğinden geçmektedir.

Cildinize yapılan tüm işlemlerden sonra 2 hafta boyunca cildin tahriş olmasına neden olacak kese veya peeling gibi işlemler yapılmamalıdır. Sauna, hamam gibi buharın ve sıcaklığın yoğun olduğu aktiviteler yapılmamalıdır. İşlem yapılan bölge mutlaka güneşten korunmalıdır. Bol su içmek: Gençlik aşısı ürünlerin çoğunda cildeki nemi sağlanması için hyalüronik asit içerir, hyalüronik asidin ciltte çok iyi bir şekilde yayılması için günde en az 3-4 gün 2.5-3 litre su içilmelidir.

Yapılan gençlik aşısı uzun süre herkes tarafından fark edilen büyük bir etkisi vardır. Uygulanan bölgelerde daha sıkı olmasını ve elastikiyetinin artması görülür. İçeriğindeki hyalüronik asit ile cildin nemini kazanmasını sağlar ve böylece cilt daha parlak görünüm kazanır. Cilt yapısının belirgin şekilde düzelterek gençleştirir ve aynı zamanda pürüzsüz hale getirir.

Diğer medikal estetik ve cilt gençleştirme uygulamalarında olduğu gibi gençlik aşısı uygulaması da belirli periodlar halinde yapılır. Cildin ihtiyacına göre kişiye özel olarak belirlenen protokolün ardından 6 veya 1 yıla kadar işlemin kalıcılığı sağlanmaktadır.

Doç. Dr. Ebru Karagün

        Dermatoloji Uzmanı

Bir kadın hak ettiği yaştadır(Coco Chanel)

Hayat her zaman yakaladığımız yerden başlar