EZ-Rounded
doctor

Doç. Dr. Ebru Karagün – İyi Görün, İyi Hisset!

gorun-hisset-1

İyi Görün, İyi Hisset!

Botoks, yüz ip askılama, badem göz, saç ve yüz mezoterapisi, glutat- yon, ozon uygulaması tedavileri, altın iğnenin yanı sıra ameliyatsız yüz germe konusunda da adından oldukça söz ettiren Doç. Dr. Ebru Karagün, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Endolift tedavisine yönelik bilgilerini siz değerli okurlarımız adına paylaştı. İyi okumalar dileriz.

Ebru Hanım son dönemlerde kişisel bakıma yönelik çalışmaların hayli revaçta olduğunu görmekteyiz, ancak alanınıza dair soruları- mıza geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Ebru Karagün kimdir?

■ Samsunluyum. Öğrenim hayatımı üniversite dahil Samsun’da ta- mamladım. Asistanlık eğitimimi Ankara’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi’nde aldım. Asistan- lık sonrasında Ağrı Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetimi bitirdim.

İstanbul Medipol Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi Tıp fakültelerinde Yardımcı Doçent Doktor olarak görev yaptım. 2021 yılında Doçentlik unvanı alarak, akademik hayatıma İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi’n- de misafir öğretim üyesi kadrosuyla devam etmekteyim. 2022 Nisan ayından itibaren ise Moment Beştepe Plaza’da bulunan kendi kliniğim- de hekimlik görevimi yerine getirmekteyim.

Teknolojik gelişmelerle birlikte ameliyatsız gençleşme yöntemleri oldukça popüler hale geldi. Ancak konuya dair detaylı bilgiyi işin uzmanından dinlemenin daha sağlıklı olacağı kanaatindeyiz. Ebru Hanım, ameliyatsız yüz germe işlemi nedir ve nasıl gerçekleşir?

■ Günümüzün hızla değişen sosyo-kültürel değerleri her yaş gurubun- da, kadın ile erkeklerde genç ve dinamik görünüme sahip olma isteğini, buna bağlı olarak estetik işlemlerini artırmıştır. Bununla birlikte estetik

gorun-hisset-2

uygulamalarda beklentiler de hızla değişmektedir. Doktor ve hasta olarak; uygulamaların hızlı yapılabilir olması, etkilerinin uzun sürmesi, güvenilir ve modern olmaları, uygulama sonrasında iş ile günlük yaşa- ma çabuk dönülebilecek kadar yan etkilerinin az olması istenmektedir. Bu amaçla henüz ciddi bir operasyona hazır olmayanlar için yaşlan- ma belirtilerini hafifletecek, cilde daha genç, daha sıkı bir görünüm verecek “Ameliyatsız Estetik İşlemler” olarak tanımlanan yöntemler geliştirilmiştir. Son yıllarda bunların uygulanabilirliği, etkinliği ve çeşit- liliği artmaktadır. Genel anestezi, ameliyathane koşulları, hastahane yatışları gerektirmeksizin hızlı iyileşme ve çabuk sonuçların gözlen- mesi bu yöntemleri daha popüler yapmaktadır. Daha genç, daha sıkı, daha kaliteli bir cilt için gelişmiş lazer teknolojisi kullanılarak yapılan ameliyatsız lazerli cilt germe yöntemine Endolift Lazer (Lazer Facelift) denilmektedir.

Endolift nedir, biraz açar mısınız?

■ Lazer lifting uygulaması olan Endolift, 200-300 mikron kalınlıkta olan (yaklaşık bir saç teli kadar), 1470 nm dalga boyuna sahip cildin altına ulaşabilen ve enerji ileten bir teknolojidir. Bu gelişmiş lazer teknolojisi sayesinde ciltte sıkılaşma ve toparlanma sağlanır. Endolift uygulaması her mevsim yapılmaktadır.

Endolift uygulama alanları nelerdir?

■ Ameliyatsız yüz germe, boyun germe, gıdı küçültme, çene hattı belir- ginleştirme, göz altı kırışıklıkları ve torba tedavisi, vücuttaki gevşeklik- ler ve kırışıklıklarda uygulanmaktadır.

Peki bu uygulamanın avantajları nelerdir?

■ Uygulama anestezi olmadan gerçekleştirilmektedir. Güvenli

 bir uygulamadır ve uzun süre etkisini korumaktadır. Sadece tek bir seans yeterlidir, iz bırakmamakta ve cerrahi işlemlere gerek duyulmamakta- dır. Klinik ortamda kolaylıkla uygulanabilmektedir. İyileşme sürecine ihtiyaç duyulmamakta olup, etkisi 2 yıla yakın sürmektedir.

Okurlar olarak Endolift uygulamasından neler beklemeliyiz?

■ Endolift, cilt altını bir ağ gibi lazerle tarayarak cildin elastikiyetini, ka- litesini arttırmaktadır ve daha gergin ve sıkı bir cilde kavuşturmaktadır. Boyun bölgesindeki yatay çizgilerin görünümü azaltabilmektedir. Çene hattını daha belirgin hale getirmektedir. Göz altındaki elastikiyet kay- bından kaynaklanan deformasyonu büyük ölçüde giderebilmektedir.

Orta, alt yüz ve gıdı bölgesindeki lokalize aşırı yağı eritip sarkan deriyi toparlamaktadır. Ayrıca bacak içlerinde ve diz üstündeki yağ fazlalık- larını Endolift Lazer ile tedavi etmek mümkündür. Aynı zamada lazerli cilt germe uygulaması olan Endolift, Laser FDA onaylıdır.

Uygulama sonrası herhangi bir bakım gerekir mi?

■ Özel bir bakım gerektirmemektedir, sonrasında günlük yaşantınıza hemen dönebilirsiniz. Bunun haricinde sıcak banyo ve saunadan 2-3 hafta uzak kalmanızı, çok düzenli bir şekilde güneş koruyucu kullan- manızı öneriyoruz.

Sonuçları ne zaman görülür?

■ Endolift uygulamasından hemen sonra istenmeyen yağların erimesi sayesinde estetik etki anında gözlemlenir. Sonrasındaki 3-6 ay boyun- ca derinin elastikiyetini sağlayan fibröz bantların boyları kısalmaya ve yeni kolajen lifleri oluşmaya devam eder. Cildin kalitesi artar, daha gergin ve genç bir görünüme sahip olursunuz ve etkinlik çoğunlukla 2 yıl devamlılık gösterir.