doctor

Leke Tedavisinde En Etkili Uygulamalar

Cildimizin rengini oluşturan hücreler melanosit hücreleridir. Bu hücrelerin ürettiği pigment (soluk kahveden-koyu kahveye kadar değişen renk) üretimi artarsa cildimizde lekelenmeler olur. Lekelenmeyi esas olarak güneş ışınları artırır, aynı zamanda doğum kontrol ilaçları, gebelik, yüze ağda uygulanması ve genetik nedenlerde leke oluşumunda önemlidir. Artan bu lekelenmeyi tedavi etmek için; hem leke pigmentlerin üretimini azaltmak hem de oluşan leke pigmentlerini ciltten uzaklaştırmak gerekir. Sabırla doktorunuzun önerdiği tedavi protokolüne eğer uyarsanız lekelerinizden büyük ölçüde kurtulabilirsiniz.

Kozmetik Uygulamalarda İlk Görüşme Ücretsizdir

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey

Sıkça Sorulan Sorular

Leke cildin alt tabakasında bulunan renk üreten melanosit hücrelerinin aşırı çalışması ve normalden daha fazla pigment üretmesi ile olur. Leke mezoterapisinde amaç; melanosit hücrelerinde hem pigment oluşumunu hem de oluşan pigmentin deriye yayılmasını azaltmaya yöneliktir. Pigment oluşumunu azaltmaya yönelik etkinliği ortalama bir aydan sonra ortaya çıkacaktır.

Leke cildin alt tabakasında bulunan renk üreten melanosit hücrelerin aşırı çalışmasıyla normalden daha fazla pigment üretmesi ile olur. Leke mezoterapisi melanosit hücrelerinde pigmentin oluşmasını ve oluşan pigmentin ciltte yayılmasını azaltan bir uygulamadır. Bu uygulama için kullanılan solüsyon iğneler yardımı ile cilt altında uygulanır. Bu şekilde hem leke üretimi hem de oluşan lekenin cilde dağılması azaltılır.

Leke cildin alt tabakasında bulunan renk üreten melanosit hücrelerin aşırı çalışmasıyla pigment üretmesi ile olur ve bu üretimi en çok tetikleyen faktör güneş ışınlarıdır. Leke mezoterapisinin özellikle yaz döneminde uygulanması leke artışlarının azaltılmasında önemli etkinlik sağlayacaktır.

Lekeler maalesef çoğu zaman tekrarlamaya meyillidir. Tedavi bittikten sonra lekelerin geri dönüşlerini azaltmak için doktorunuzun size önerdiği devam tedavi protokolüne uyum sağlamanız gerekmektedir.

Lazer kesinlikle benlere yapılmaz. Bu sebeple eğer çil olarak düşündüğünüz lekeler varsa bunların ben olup olmadığının ayırt edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle dermatolog gözetimi olmadan bu uygulamaları yaptırmayın.

Çil tedavisinin yapılması zararlı değildir. Ama çillerin benden ayırt edilmesi gerekmektedir. Bu ayrımı özellikle dermatologların uzmanlık alanı olduğundan çok daha iyi yapmaktadırlar. Bu sebeple dermatolog gözetimi olmadan bu uygulamaları yaptırmayın.

Gebe iken oluşan lekelerin %50’si doğumdan sonraki bir yıl içinde geçer. Yazın özellikle artan lekeleriniz kışın güneşin etkisi azaldığından biraz daha koyu renk görünümü azalacaktır. Bunlar dışında lekelerin kendiliğinden geçmesi mümkün değildir.

Leke tedavisinde; yaz döneminde güneş ışınlarının lekeyi artırıcı etkisini azaltmak için leke mezoterapileri uygulanmalıdır. Kış döneminde ise oluşan lekelerin uzaklaştırılması ve leke oluşmasını engelleyen tedaviler uygulanır. Leke tedavisi yaz ve kış dönemlerinde değişen tedavi protokolleri mevcuttur.

Burun dolgusu ile burundaki şekil düzensizlikleri giderildiği ve burun ucu kalktığı için daha simetrik bir görüntü olacaktır. Bu görüntüde buruna küçülmüş hissiyatı vermektedir.