doctor

Kırışıklık Nasıl Giderilir?

Mimiklerimiz bizi biz yapanlardır ve bu mimiklerimiz bizi biz yapan kırışıklıklarımıza da neden olurlar. Eğer kırışıklarınızı sevmiyorsanız çeşitli tedavi uygulamaları ile hem kırışıklıklarınızın oluşması azaltılır  hem de kırışıklıklarınızın görünümü iyileştirilir.

İstemediğiniz kırışıklıklarınıza kliniklerde neler yapabiliriz; botulinum toksinin, mezoterapi, dolgu, cihaz işlemleri (Scarlet-X, lazer) veya size uygun olabilecek diğer tedavilerdir. Uygulayacağımız tedavi tamamen sizleri değerlendirdikten sonra planlanmaktadır. Eğer kırışıklıklarınızla barışmak istemiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Kozmetik Uygulamalarda İlk Görüşme Ücretsizdir

Sağlıklı ve güzel hissetmek için ihtiyacınız olan her şey

Sıkça Sorulan Sorular

Üst yüz bölgesindeki kırışıklıklar çoğunlukla tekrarlayan kas hareketlerinden dolayı kaynaklanır. Tekrarlayan kas hareketlerini azaltırsak mesela üst yüz bölgemizde (kaşlarımızı çatmazsak, alın hareketlerimizi azaltırsak, gülerken göz kısmamaya özen gösterirsek) kırışıklarımızıda azaltabiliriz. Alt yüz bölgemizdeki kırışıklıklar daha çok cildimizin kolajen ve elastin liflerinin kaybına bağlı olarak gelişmektedir. Üst yüz bölgesindeki kırışıklıklara kas kasılmalarını önleyen solüsyonun kas içine uygulanması ile çizgilerimizin oluşması veya oluşmuş çizgilerimiz varsa derinleşmesi azaltılmaktadır. Alt yüz bölgesindeki kırışıklıklarımıza ise kolajen-elastin liflerinin sentezini artıracak mezoterapi, dolgu uygulamaları, cihaz işlemleri (altın iğne ‘Scarlet-X’, lazer işlemleri), ip askı uygulamaları yapılabilir.

Alın kırışıkları alın bölgesindeki kas hareketlerinden kaynaklanır. Bu kas hareketlerini azaltmak için alın bölgesinde iğne aracılığıyla kas içine uygulanan solüsyonlarla kas kasılmaları engellenmeye çalışılır bu şekilde çizgilerin oluşması ve hem de oluşmuş olan çizgiler varsa  derinleşmesi  azaltılır.

Kaş arası çizgisi kaşların çatılmasına bağlı olarak gelişir. Hem bu çizginin oluşmasını hem de oluşmuş olan çizgiyi gidermek için kas içine kasılmayı engelleyen solüsyon iğne aracılığıyla uygulanır. Yerleşmiş olan çizgiye ise dolgu uygulamaları veya örümcek ağı ip uygulaması yapılabilir.

Göz altı kırışıklığı öncelikle olarak değerlendirilir sonrasında uygun tedavi seçenekleri ile mezoterapi- dolgu ve cihaz işlemleri (altın iğne-lazer işlemleri) yapılabilir.

Göz çevresi kırışıklıkları (kaz ayağı kırışıklıkları)  eğer gözlerinizi çok kısıyorsanız maalesef erken yaşlarda oluşacaktır. Bu kırışıklıkları hem  azaltmak hem de yeni kırışıklıkları önlemek için göz çevresindeki kaslara kasılmalarını engelleyecek solüsyon iğne yardımı ile  uygulanır.

Dudak üzerindeki çizgiler genetik olarak olabileceği gibi sigara içimine bağlı olarak da gelişebilir. Bu çizgileri gidermek için mezoterapiler, dudak üstü kasların kasılmasını engelleyecek solüsyon iğne yardımıyla kaslara uygulanması veya cihaz işlemleri (altın iğne-lazer) yapılabilir.

Kırışıklığınızın hangi alanda bulunduğu, kırışıklık oluşumunun nedenine göre tedavi planlanması yapılmaktadır. Üst yüz bölgesindeki kırışıklıklara (alın-kaş ortası-göz çevresi) daha sıklıkla kas hareketlerinden dolayı oluştuğundan kas hareketlerini önleyecek solüsyonlar kas içine uygulanır. Alt yüz bölgesindeki kırışıklıklar sıklıkla ciltteki kolajen- elastin üretiminin azalmasına bağlı olarak gelişir. Alt yüz bölgesindeki kırışıklıklara sıklıkla mezoterapi uygulamaları, dolgu uygulamaları, cihaz işlemleri (altın iğne ve lazer işlemleri), ip askı uygulamaları yapılmaktadır.

El kırışıklıklarına dolgu uygulamaları veya mezoterapi uygulamaları yapılabilir.

Boyun bölgesindeki hem kırışıklıkların oluşmasını hem de oluşmuş olan kırışıklıkların derinleşmesini  azaltmak  için mezoterapi, cihaz işlemleri (altın iğne-lazer), dolgu uygulamaları, bu çizgilerin oluşmasına neden kasın kasılmasını azaltmak için iğne yardımıyla  kasılmayı azaltıcı solüsyon boyun kaslarına uygulanır.

20’li yaşlarda cildimizin altındaki kolajen-elastin liflerinin her yıl %1.5’unu kaybederiz. Biz bu kaybın sonuçlarını 30’lu yaşların ortalarından sonra  fark etmeye başlarız. Bazı kişilerde daha erken yaşlarda da fark edebilir. Tabii kişilerin sigara içmesi, kötü beslenmesi (paketli-hazır gıdalarla, rafine şeker-trans yağ içeren yiyeceklerle), yetersiz uyku (günde 7-8 saat uyku gereklidir), stresli yaşam, güneş maruziyetinin fazla olması ve güneş koruyucu kullanmamak 20’li yaşlarda da kırışıklık oluşmasına neden olabilir. Yüzümüzde hem kırışıklıkların oluşmasını hem de oluşan kırışıklıklarımızın derinleşmesini azaltmak için 20’li yaşlarda mezoterapiye başlanması önerilmektedir.

Kırışıklığınızın hangi alanda bulunduğu, kırışıklık oluşumun nedenine göre tedavi planlanması yapılmaktadır. Üst yüz bölgesindeki kırışıklıklara (alın-kaş ortası-göz çevresi) daha sıklıkla kas hareketlerinden dolayı oluştuğundan kas hareketlerini önleyecek solüsyonlar kas içine uygulanmaktadır.  Alt yüz bölgesindeki kırışıklıklar sıklıkla ciltteki kolajen-elastin üretiminin azalmasına bağlı olarak oluşur. Alt yüz bölgesindeki kırışıklıklara sıklıkla mezoterapiler, dolgu uygulamaları, cihaz işlemleri (altın iğne ve lazer işlemleri), ip askı uygulamaları yapılmaktadır.