Lazerle Tüy Sarartma - Ez Derm
blog img

Lazerle Tüy Sarartma

Tüy Sarartma Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Tüy sarartma işlemi, epilasyon cihazının görmeyeceği kadar ince tüylerin renginin açılması işlemidir. Oldukça yaygın olan lazerle tüy sarartma işlemi vücudun hemen hemen her bölgesine uygulanabilen bir uygulamadır. Bıyık bölgesi, çene bölgesi, kollar, yanaklar, boyun, bacaklar, sırt ve karın uygulamanın en çok tercih edilen vücut bölgeleridir. Bu işlem için Q-anahtarlı ND-Yag lazer kullanılmaktadır. Tüy sarartma işlemi uygulandığı sırada anında kıllarda sararma görülür. Uygulama yapıldıktan iki hafta sonra sararan tüyler dökülür.

Tüy sarartma uygulaması ile dökülen kılların tekrar uzama süresi kişinin kıl yapısına göre farklılık göstermektedir. Dökülen kıllar ortalama 2 ay ile 3 ay arası bir sürede tekrar çıkmaya başlar. Bölgede tekrar kıl çıkmaya başlayınca tüy sarartma işlemi de tekrar uygulanabilir. Düzenli tekrarlı uygulamalarda kıllar daha da incelerek görünmez hale gelirler. Aynı zamanda kıl bölgesindeki yüzeyel lekelerde açılma gözlenir.

Tüy Sarartma İşlemi Nasıl Uygulanır – Ağrılı mıdır?

Genellikle lazer epilasyon uygulamasından sonuç alamayan kişilerin tercih ettiği lazer ile tüy sarartma uygulaması; günümüzde fazlasıyla tercih edilen bir yöntemdir. Ağda, jilet veya tüy dökücü kullanmak özellikle lekelenmeye yatkın bireylerde can sıkıcı lekelere neden olabilir, bu kişiler için en ideali lazerle tüy sarartma işlemidir.

Tüy sarartma yöntemi kalıcı bir çözüm değildir. Ortalama 2-3 aylık aralar ile tekrar edilebilir. Tekrarlanan lazer seansları ile kıl köklerinin zaman içerisinde zayıflar, kılların görünürlüğü azalır ve zamanla daha görünmez hale gelir böylelikle kişilerin günlük konforunu arttırır. İşlem süresi ortalama 15-20 dk. kadar sürer. Lazer ile kıl üzerine atış yapılarak kıl sarartılır. İşlem yapılırken genelde hafif bir batma hissi dışında herhangi bir şey hissedilmez. Uygulama sonrası, uygulama yapılan alanda hafif bir kızarıklık olabilmektedir. Ancak bu kızarıklık birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir.

Tüy sarartma işlemi tüm cilt tiplerine uygulanabildiği için son derece güvenli bir uygulamadır. Epilasyon uygulamalarından farklı olarak tüy sarartma işlemi yaz aylarında da uygulanabilmektedir. Tüy sarartma işleminden sonraki birkaç gün boyunca direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamanız yeterlidir. Yaz aylarında da uygulanabiliyor olması tüy sarartmayı oldukça popüler hale getirmektedir.

Lazerle tüy sarartma uygulamasının ardından ciltte elastin ve kolajen salgılamasında artış görülür. Cildin yenilendiği ve renk tonu eşitsizliğin azaldığı gözlenmektedir.

Popüler Uygulamalar

  • Dolgu Uygulaması
    Günümüzde artık yüz estetiği ile ilgili cerrahi olmayan işlemler çok daha fazla tercih edilmektedir.
  • Scarlet X
    Özel tasarlanmış mikro iğneler ile cilt altını radyo frekans dalgalarıyla uyarır ve ciltte rejuvenasyon (yenilenme) sürecini başlatır.
  • Endolift
    It is a combined laser application that offers skin renewal and facial contouring together.

Sosyal Medya