EZ-Rounded
doctor

Göz Altı Işık Dolgusu

Estetik kliniğinde yaşlanma karşıtı güzellik prosedürü alırken kozmetoloji koltuğunda yatan zarif kadın

Yaşlamaya ile ilgili ilk değişimler göz altlarında başlamakta. Yapısal özelliklerden dolayı erken yaşlarda ya da yaşlanmaya bağlı olarak göz altlarında; katlantılar, çizgiler, yer yer doku çökmeleri, şişlikler ve koyu halkalar oluşmakta.

  1. Göz altındaki yaş ile birlikte olan değişim gösteren oluklanma alt göz kapağı iç kısımda burun yan duvarından başlamakta gözün dış hattına doğru sonlanmaktadır (bu oluğa gözyaşı oluğu-tear trough hattı ve palpebromalar oluk denilmektedir). 
  2. Alt göz kapağında torpalanmalar oluşmakta, torbalanma altında oluk hattı daha da belirginleşmekte.
  3. Alt göz kapağı ile yanak geçiş hattındaki cilt altındaki yağ pedleri yaşla birlikte yüzeyelleşir ve şişkinlik olarak belirir, bu durum  göz altı görünümünü daha da kötüleştirir.

Yaşlanma sürecinde göz kapağı elastikiyeti de azalmakta ve ince kırışıklıklar çok daha belirginleşmekte. Göz kapakları derisinin elastikiyeti; göz kapağı aşağı çekildiğinde hızla eski haline gelmelidir, geri dönüş süresinin azalması elastikiyetin azaldığının göstergesidir. 

Gözler yüzümüzün en önemli estetik alanını oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalarda sosyal ilişkilerde ilk dikkat edilen yüzümüzdeki anatomik alan gözlerimizdir. Göz çevresindeki tüm yaş alma sürecinde oluşan değişikler için; göz çevresinin yapısal anatomisinin iyi bilinmesi, mevcut sorunların doğru değerlendirilmesi ve uygun tedavilerinin planlanması önemlidir. 

 

Göz Altı Işık Dolgusu

Uygulama

Göz altındaki yaş ile birlikte olan oluklanmalar deri altı destek dokunun azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu oluklama alanı  kozmetik açıdan kişileri çok rahatsız etmektedir çünkü yorgun-mutsuz ve kişiyi olgun göstermektedir. Aynı zamanda oluklanma alanlarında göz altı daha koyu fark edilmektedir. Bu göz altı problemleri için göz altı ışık dolgusu planlanmaktadır.

Göz altı ışık dolgusu uygulamalarında hyaluronik asit en iyi ve güvenilir seçenektir. 

Göz altı ışık dolgusu uygulamalarında ödem gelişebilme ihtimali yüksek olduğundan her zaman %60-70’lik düzeltme yapılır. Hasta 2-3 hafta sonra kontrole çağrılarak gereken alanlara tekrar uygulama yapılır. Gelişebilecek olan ödem birkaç gün içinde geçebilmektedir. Ödem gelişebilme ihtimali mevcut olduğundan özellikle önemli olacak toplantınız, sosyal aktiviteniz veya kendinizi ödem nedeniyle rahatsız hissedeceğiniz çalışma ortamınız varsa uygulamayı sizin için uygun olan zaman dilimine ayarlamanız çok daha iyi olacaktır. Gelişebilecek ödem kişiden kişiye göre değişkenlik gösterdiğinden doktorunuz size ödemin gelişme şiddetinin belirleyecek için net bir oran veremeyecektir. Uygulamadan sonra hiç ödem gelişmeyen hastalarda mevcuttur.

Dolgu uygulamaları sonrasında morluk ihtimali olabilmektedir, bu ihtimal uygulamalar arasında en sıklıkla göz altı dolgu uygulamasındadır. 

 

Göz Altı Renk Koyulaşması

Göz çevresinde renk koyulaşması dünya çapında yaygın bir sorundur. Genç ve yaşlılarda ortaya çıkabilir, ancak her yaşta göz altı morluklarının varlığı kişiyi üzgün, yorgun, stresli ve yaşlı olarak gösterebileceğinden büyük bir estetik kaygı uyandırır. Göz altı morluğu ise yapısal veya yaşa bağlı oluşmaktadır. 

Göz altı morluğu; 

  1. Göz altındaki pigment artışına, 
  2. Damarlanma yapısındaki bozukluklara veya 
  3. Göz altı çukurluklarına, oluklara bağlı olabilir.

Göz altı morluğunun tedavisi için bu üç durumun birbirinden ayırt edilmesi gerekmektedir. 

Aynı zamanda göz altı renk koyulaşmasını atopik dermatit, alerji, uyku bozuklukları veya beslenme düzensizliğinden de kaynaklanabilir. 

Tedavisini planlamadan önce nedenini belirlemek gerekmektedir. Çünkü herbirin tedavisi biribirinden farklıdır. 

Bunun için alt göz kapağını yukarıya doğru esnetiyoruz; 

  • Eğer renk koyuluğu devam ediyorsa bu gerçek bir pigmentasyondur yani derideki pigment hücrelerin artmasına bağlıdır. Bu durumda buradaki pigmenti azaltacak tedaviler uyguluyoruz.
  • Eğer yukarıya doğru esnettiğimizde koyuluk kayboluyorsa bu durum göz altı destek dokunun azalması-göz altı çökmelerine bağlı gölgelenmeye bağlıdır. Bu durumda göz altı dolgularını tercih ediyoruz.
  • Eğer yukarıya doğru esnettiğimizde renk koyulaşması mor renge dönüyorsa bu durum damarsal problemlere bağlıdır, bu duruma yönelik tedaviler planlanmaktadır.

Göz altı morluğunda tedavi protokolünüz muayeneniz sonrasında belirlenmektedir.